Niebieski

Wracając do problematyki kolorów jako znaków towarowych, tym razem przyszła kolej na niebieski. Wczoraj (09.07.2015) niemiecki Sąd Najwyższy wydał orzeczenie w sprawie koloru niebieskiego (Pantone 280 C) jako znaku towarowego zarejestrowanego na rzecz firmy Beiersdorf – właściciela marki Nivea.

blue

Pantone 280 C

O unieważnienie tego znaku wystąpił konkurent właściciela marki Nivea, wskutek czego niemieckie sądy patentowe unieważniły znak towarowy. Sąd Najwyższy nakazał jednak zbadać sprawę ponownie.

Sąd Najwyższy nie zgodził się z sądem niższej instancji, że dla wykazania zdolności odróżniającej konieczne jest udowodnienie rozpoznawalności znaku towarowego co najmniej na poziomie 75%. W ocenie Sądu Najwyższego wystarczające jest, aby ponad 50% odbiorców postrzegało dany kolor jako znak towarowy.

Sąd polecił, aby podczas przeprowadzania nowej ankiety dotyczącej rozpoznawalności znaku, badani otrzymali jedynie próbkę niebieskiego koloru, a nie – jak w przypadku pierwszego badania  – próbkę koloru niebieskiego w białym obramowaniu. Ponadto Sąd wskazał, że nowa ankieta powinna zawierać wyszczególnienie produktów do pielęgnacji skóry i ciała, a nie wskazywać jedynie zbiorczo „produkty do pielęgnacji skóry i ciała”, co miało miejsce podczas pierwszego badania.

Uzyskanie rejestracji samego koloru jako znaku towarowego nie jest łatwe. Co więcej, nawet jeśli znak zostanie zarejestrowany, istnieje ryzyko kwestionowania rejestracji, czego przykładem jest omawiana sprawa. Trudno się dziwić konkurentom, którzy sprzeciwiają się monopolizacji określonego koloru.

Z niecierpliwością czekamy więc na ponowne orzeczenie w tej sprawie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s