Czy linkowanie jest legalne?

Umieszczanie linków jest czymś naturalnym dla większości aktywnych użytkowników internetu. Wielu z nich w ogóle nigdy nie zastanawiało się, czy linkowanie jest legalne. Jednak wielu innych internautów takie wątpliwości miało, o czym świadczą napływające do nas pytania oraz liczne dyskusje na forach internetowych na ten temat. Dnia 13 lutego tego roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku w sprawie C‑466/12 uznał, że linkowanie jest co do zasady dozwolone i nie stanowi naruszenia praw autorskich.

Krótko o sprawie, w której zapadł powyższy wyrok Trybunału:

Artykuły prasowe dziennikarzy (powodów w sprawie) zostały opublikowane w dzienniku Göteborgs-Posten oraz na stronie internetowej tej gazety. Retriever Sverige prowadzi stronę internetową udostępniającą jego klientom listę linków, umożliwiających dostęp do artykułów opublikowanych na innych stronach internetowych. Zdaniem powodów, gdy klient klika na jeden z tych linków, nie odnosi wrażenia, by przechodził na inną stronę internetową w celu uzyskania dostępu do interesującego go utworu. Zdaniem pozwanego dla klienta jest oczywiste, że gdy klika na jeden z linków, zostaje odesłany do innej strony internetowej.

Dziennikarze pozwali Retriever Sverige przed sąd w Sztokholmie, żądając zasądzenia odszkodowania za wykorzystywała bez ich zezwolenia niektórych artykułów poprzez udostępnienie ich klientom Retriever Sverige.

Powodowie twierdzili, że Retriever Sverige naruszyła ich wyłączne prawo do udostępniania utworów do publicznej wiadomości, ponieważ dzięki usłudze oferowanej przez stronę internetową Retriever Sverige abonenci mieli mieć dostęp do utworów powodów.

Retriever Sverige twierdził natomiast, że udostępnienie listy linków do dzieł publicznie udostępnionych na innych stronach internetowych nie stanowi działania mogącego naruszyć prawa autorskie oraz że nie dokonał żadnej transmisji chronionego utworu, a jego działanie ograniczało się do wskazania klientom stron internetowych, na których znajdowały się interesujące ich utwory.

Sąd holenderski rozpoznający tę sprawę postanowił zadać Trybunałowi pytania prejudycjalne.

Odpowiadając na te pytania, Trybunał uznał, że udostępnienie utworów za pośrednictwem linku, na który można kliknąć nie prowadzi do udostępnienia tych utworów nowej publiczności. „Publicznością, do której skierowane było bowiem pierwotne udostępnienie, byli wszyscy potencjalni odbiorcy danej strony, ponieważ  –  jako że dostęp do utworów na tej stronie nie był poddany żadnym ograniczeniom – wszyscy internauci mogli mieć do niego wolny dostęp. W tej sytuacji należy stwierdzić, że wszyscy użytkownicy strony, na której sporne utwory były udostępniane za pośrednictwem linków, mogli bezpośrednio dotrzeć do tych utworów na stronie internetowej dziennika, na której były one pierwotnie udostępnione bez potrzeby aktywnego udziału podmiotu zarządzającego tej innej strony internetowej.” Nie mamy więc do czynienia z nową publicznością. Zatem, wobec braku nowej publiczności, nie jest wymagane zezwolenie podmiotów prawa autorskiego na umieszczanie linków.

Takie samo stanowisko Trybunał zajął odnośnie embedowania: „stwierdzenie to nie mogłoby zostać podważone, gdyby okazało się, że gdy internauci klikają na sporny link, ukazuje się utwór, stwarzając wrażenie, że jest wyświetlany ze strony, na której znajduje się ten link, podczas gdy utwór ten pochodzi w rzeczywistości z innej strony. Ta dodatkowa okoliczność nie zmienia bowiem niczego w kwestii wniosku, w myśl którego udostępnienie na stronie internetowej linków, na które można kliknąć, odsyłających do opublikowanych utworów chronionych, ogólnie dostępnych na innej stronie internetowej, skutkuje udostępnieniem użytkownikom pierwszej strony internetowej tego utworu i stanowi w związku z tym publiczne udostępnienie. Jednakże z uwagi na to, że brak jest nowej publiczności, zezwolenie podmiotów prawa autorskiego nie jest wymagane dla takiego publicznego udostępnienia.”

Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy dostęp do strony, na której został opublikowany utwór, jest ograniczony. Jeżeli umieszczenie linku do takiego utworu powoduje obejście tych ograniczeń, to internautów, którzy będą mogli zapoznać się w ten sposób z utworem (dzięki linkowi) należy uznać za nową publiczność, a umieszczenie linku za publiczne udostępnianie utworu wymagające zezwolenia uprawnionego: „jest tak w szczególności w przypadku gdy utwór nie pozostaje dłużej do dyspozycji publiczności na stronie internetowej, na której został pierwotnie udostępniony, lub gdy jest on dostępny, ale teraz jedynie dla ograniczonej publiczności, podczas gdy na innej stronie internetowej jest on dostępny bez zezwolenia podmiotów prawa autorskiego.”

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s