Problemy z ustaleniem tożsamości w internecie (wyrok NSA I OSK 1666/12)

W Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych zostało opublikowane uzasadnienie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 21 sierpnia 2013 roku (sygn. akt I OSK 1666/12), o którym jakiś czas temu informowała Rzeczpospolita.

W mojej ocenie wyrok – chociaż zawiera sporo ważnych uwag odnoszących się do kwestii ochrony dobrego imienia, w żadnym wypadku nie jest tak rewolucyjny, jak sugerował zacytowany artykuł.

Przede wszystkim wyrok ma dość miękką wymowę – duży nacisk został położony jednak na ochronę interesów osób, których dane dotyczą, nie na darmo w tej konkretnej sprawie NSA oddalił skargę kasacyjną i uznał, że nie było usprawiedliwionych przesłanek do ujawnienia danych osobowych.

Ważniejsza jest jednak druga kwestia – wyrok de facto dotyczy jedynie adresu IP. Sam adres IP w znakomitej większości wypadków nie będzie wystarczający do ustalenia tożsamości autora konkretnego wpisu. Drugim elementem jest ustalenie, do kogo konkretnie jest ten numer IP przypisany (co zresztą też nie zawsze jest wystarczające dla ustalenia tożsamości autora wpisu, ale to już zupełnie inny temat) – a ustalenie w tym zakresie póki co w dalszym ciągu jest możliwe jedynie po uchyleniu tajemnicy telekomunikacyjnej (co może zostać uczynione jedynie przez prokuratora lub sąd w sprawie karnej).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s