Analiza wpływu sektorów IP na gospodarkę i zatrudnienie w UE

Na stronie internetowej OHIM zostało opublikowane sprawozdanie dotyczące wkładu sektorów o wysokim wykorzystaniu praw własności intelektualnej w wyniki gospodarcze i zatrudnienie w Unii Europejskiej. Raport ten jest wynikiem wspólnego projektu Europejskiego Urzędu Patentowego i Urzędu Harmonizacji Rynku Wewnętrznego.

Wynika z niego między innymi, że sektory o wysokim wykorzystaniu praw własności intelektualnej zapewniły prawie 26% miejsc pracy w Unii Europejskiej w latach 2008-2010, z tego 21% w sektorach o wysokim wykorzystaniu znaków towarowych, 12% w sektorach o wysokim wykorzystaniu wzorów, 10% w sektorach o wysokim wykorzystaniu patentów oraz w mniejszym stopniu w sektorach o wysokim wykorzystaniu praw autorskich i oznaczeń geograficznych.

Średnio w powyższych sektorach zatrudnionych było aż 56,5 milionów Europejczyków z łącznej liczby około 218 milionów pracowników. Uwzględniając zatrudnienie pośrednie, całkowita liczba miejsc pracy związanych z takimi sektorami wynosi prawie 77 milionów, czyli  35,1%.

Sektory o wysokim wykorzystaniu praw własności intelektualnej zapewniają 39% PKB w Unii – to jest 4,7 bilionów Euro. Reprezentują one również największą część handlu Unii z pozostałymi państwami.

Nasza Kancelaria zajmuje się na co dzień zagadnieniami praw własności intelektualnej i nigdy nie wątpiliśmy w potęgę tej dziedziny. Powyższe liczby potwierdzają, że prawa własności intelektualnej stanowią jeden z najważniejszych fundamentów rozwoju gospodarczego i społecznego Unii Europejskiej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s