Utwory naruszające prawa autorskie

Wpis był pierwotnie umieszczony na dawnym blogu “W todze i bez togi“.

Przy okazji szczególnej kategorii utworów inspirowanych, jaką stanowi fan-fiction warto pamiętać o kwestii praw autorskich do utworu inspirowanego lub zależnego, jak również do wszelkiego rodzaju utworów naruszających prawa autorskie (lub inne prawa osób trzecich).

Ogólna zasada jest prosta i chyba dość oczywista – wszelkie prawa autorskie do takiego utworu należą do osoby, która go faktycznie stworzyła. Podstawą uzyskania praw autorskich nie jest zgodność z prawem, ale wkład twórczy.

Fakt, że twórca fan-fiction naruszył autorskie dobra osobiste twórcy utworu inspirującego, w żaden sposób nie pozbawia tego pierwszego praw autorskich do stworzonego przez siebie tekstu. Tak samo, gdy utwór narusza inne prawa osób trzecich – np. gdy bohaterem tekstu literackiego zostanie uczyniona osoba rzeczywista, a tekst będzie naruszać jej dobra osobiste. Podobnie – jeśli twórca utworu zależnego rozpowszechnia go bez zgody twórcy utworu pierwotnego, narusza co prawda uprawnienia twórcy utworu pierwotnego, jednakże zachowuje pełnię praw do tego, co sam stworzył.

Na powstanie praw autorskich nie ma wpływu nawet sytuacja, w której – z powodu naruszenia innych przepisów – twórca nie będzie mógł skutecznie ze swoich praw korzystać.

Oczywiście wszystko zależy od rodzaju naruszenia prawa autorskiego. Przykładowo plagiat– czyli przywłaszczenie sobie autorstwa utworu stworzonego przez kogoś innego – oczywiście nie prowadzi do nabycia jakichkolwiek praw autorskich do tego utworu.

W rozumieniu, jakie nadaje mu doktryna prawa autorskiego, a nie potocznym.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s